ליסטי – צעצועים, מתנות, טיפים

לידה טבעית

הכותבת היא אמא, אין בנאמר משום ייעוץ רפואי בנושא לידה טבעית או בכלל.

לידה טבעית היא מושג שחזר לתודעה בשנים האחרונות. חשוב לציין שכל לידה היא טבעית, ללא קשר לעזרים בהם משתמשים בלידה. אני אשתמש במושג הזה בצורתו המוכרת כיום לצורך נוחות. לפני התפתחות הטכנולוגיה נשים היו יולדות ללא עזרים מיוחדים, כי לא הייתה ברירה אחרת. כיום, מוצעות לנו אופציות שונות כמו אפידורל למשל. לידה טבעית מוגרת כלידה ללא שימוש באפידורל.

מה היתרונות?

לידה טבעית היא לעתים מהירה יותר. אפידורל עשוי להאט את תהליך הלידה. לכן, בחירה בלידה טבעית מאפשרת לפעמים לידה מהירה יותר. בנוסף, לידה ללא אפידורל מאפשרת תנועה חופשית בחדר הלידה וביצוע תרגילים שונים המקלים על הצירים, כמו שימוש בכדור פיזיו, עמידה תחת זרם מים או בתוך בריכה מתנפחת, ביצוע תנועות שונות המזרזות או מקלות על הלידה. לידה טבעית מאפשרת גם שליטה טובה יותר בשלב הדחיפות, כי ניתן להרגיש טוב יותר את הצירים ואת ההתקדמות של הלידה.

מה החסרונות?

החסרון העיקרי והבולט הוא הכאב. צירי לידה הם סוג של כאב שלא ניתן לתאר עד שחווים אותו. אפידורל בהחלט מקל עליהם, והופך את החוויה לפשוטה יותר מהבחינה הזאת. בנוסף, במידה ונבחר בלידה טבעית, יכול להיות שנגיע לנקודת אל-חזור שאחריה כבר לא ניתן לקבל יותר אפידורל גם אם נרצה.

איפה ניתן ללדת בצורה טבעית

קודם כל, ניתן לבחור בין שתי אופציות עיקריות. לידת בית ולידה בבית חולים. לידות בית אינן נפוצות, ומסוכנות בגלל היעדר אנשי רפואה במקום ומרחק רב מבית חולים. בהחלט ניתן ללדת באופן טבעי בבית חולים. בתי החולים אימצו לאחרונה את הגישה החיובית כלפי לידות טבעיות. כמעט בכל בית חולים קיים חדר לידה טבעי, שמכיל אביזרים שונים המסייעים ללדת באופן טבעי, כמו למשל כדור פיזיו, בריכה, מיטה שמתאימה ללידה טבעית ועוד. מיילדות נוהגות לעודד את היולדת לנסות ללדת באופן טבעי ולא לבחור מיד במשככי כאבים. נקודה אחת שחשוב לזכור היא שככל שיש יותר עומס במחלקת היולדות ברגע מסויים, כך תהיה פחות תמיכה פעילה מצד הצוות במהלך הלידה, שעלול לקחת שעות ארוכות מאד; מה שמוביל אותי לנקודה הבאה, דולה.

דולה

דולה היא (או הוא, במקרים מסויים) מישהי שעברה קורס מקצועי המכשיר אותה ללוות לידה. חשוב לזכור, דולה היא לאו דווקא אשת מקצוע מתחום הרפואה. אבל, הקורס שהיא עוברת מספק לה מידע וכלים שיכולים לסייע ולתמוך בזמן תהליך הלידה, באמצעות עיסויים המקלים על הצירים, תרגילים שונים ומילות תמיכה מעודדות. דולה יכולה לסייע בתהליך כזה, כי מדובר בתהליך פעיל מאד הדורש כוח וסבלנות רבה. זה יכול למלווה שלך בלידה הפסקה קטנה ולעזור כמובן במקרה שאין לך מלווה ללידה. לפני שבוחרים דולה חשוב מאד לקרוא המלצות ובעיקר להפגש איתה כחודש לפני הלידה כדי לוודא שאכן יש כימיה והשקפת עולם דומה אחרת לא יהיה טעם בעזרה שלה. חשוב לזכור גם שכלל לא חובה לשכור שירותי דולה במידה ומי שילווה אותך בלידה מעוניין ויכול להיות חלק פעיל בתהליך. 

לידה טבעית היא אופציה מעולה שכדאי לנסות כשמגיעים ללדת. אבל, חשוב לזכור שגם אם זה לא קרה, חווית הלידה עדיין יכולה להיות חוויה מצויינת ולהרגיש טבעית ביותר.