ליסטי – צעצועים, מתנות, טיפים

10 שאלות שכל הורה שואל את עצמו

כאשר מצטרף תינוק חדש למשפחה, אפילו אם זה לא הילד הראשון, עולות כמה שאלות קריטיות ולא תמיד בעלות תשובה חד משמעית. ננסה לענות על כמה מהן לתת כמה עצות להורים שיעזרו לעבור את התקופה המתאגרת הזו.

1. כמה תינוק צריך לאכול

התשובה לשאלה תלויה בהאם התינוק יונק, ניזון מחלב שאוב או תמ"ל. הנקה, לפחות בשלב הראשוני, היא לפי דרישה. בשלב מסוים לומד התינוק בעצמו לווסת את הרעב ומלאי החלב משתנה בהתאם. כמובן, שאם התינוק לא אוכל מספיק ויורד במשקל כדאי להוועץ ברופא הילדים כיצד להמשיך.

תינוק הניזון מתמ"ל. כדאי להיעזר בהוראות שיש על הקופסא, בשילוב עצה מרופא הילדים ונוסחא לחישוב לפי משקל, כמו זו:

משקל התינוק כפול 150, לחלק למספר הארוחות הממוצע ביממה. 

לגבי חלב שאוב ניתן להיעזר בנוסחא דומה, אך יש לזכור שחלב אם שונה מתמ"ל ולכן ייתכנו שינויים בכמויות.

 

2. איך להרדים תינוק

זו היא שאלת השאלות. מחסור בשעות שינה הוא אחד הקשיים הגדולים בהורות. קודם כל, יש לקחת בחשבון כי בחודשים הראשונים רוב התינוקות לא יישנו רצוף כלל. כדאי להתכונן לזה מראש ולקבל כמה שיותר עזרה מהמשפחה.

כמה שיטות שיכולות לעזור:

1. לשבת עם התינוק בחדר מוחשך כחצי שעה לפני שמתכוונים להרדים.

2. להשתדל לשמור כמה שיותר על שעות קבועות בשינה.

3. ספרים. כן, כבר מגיל 0 אפשר וכדאי להקריא ספרים לתינוק והם אף יכולים לסייע בהרדמה.

4. לשלול כל סיבה שעשויה למנוע ממנו להרדם (גזים, חיתול מלא, רעב).

5. מובייל. מדובר בפתרון הנמצא בשימוש שנים רבות ולא סתם. המוסיקה מרגיעה את התינוק ועוזרת לו להרדם בצורה קלה ונינוחה יותר. מעבר לזה, הוא אף עוזר בהתפתחות וזיהוי צבעים, צורות וצלילים.

3. מתי תינוק יושב

אחד הרגעים המקסימים ביותר אצל תינוקות הוא הרגע שבו הם מתיישבים לבד לראשונה ורואים את העולם מזווית אחרת. הזמן הממוצע שבו תינוק לומד לשבת לבד הוא סביב גיל 8-10 חודשים. כמובן שזה יכול לקרות קודם וגם אחר כך. במידה ומבחינת הרופא הכל בסדר, אין צורך לדאוג במידה וזה עוד לא קרה. 

יש דרכים לעודד את התינוק להתיישב. למשל, לשחק על משטחים קשיחים כמו משטח פעילות ולא על המיטה.

4. מתי תינוק זוחל

כמו עם הישיבה, גם זחילה משתנה בין ילד לילד כאשר הממוצע נע בין 6-10 חודשים.

5. האם להעיר תינוק לאכול

מדובר בהתלבטות לא פשוטה. הכל תלוי בגילו, משקלו ומצבו הבריאותי. מניסיון אישי אני יכולה לספר שכאשר הייתה ירידה קיצונית במשקל בגלל רפלוקס, הרופאה המליצה כן להעיר את התינוק לתקופה מסויימת.

6. כמה תינוק צריך לישון

בחודש הראשון תינוק ישן לרוב כ-16-17 שעות, בשאיפה לישון 8-9 שעות מהן בלילה. עם הגיל, כמות שעות השינה פוחתת ל-15 שעות בגיל 3 חודשים, 14 בגיל 9 חודשים וכ-13 שעות בגיל שנה והלאה, בהערכה גסה. 

7. כמה תינוק צריך לעלות במשקל

העלייה במשקל צריכה להיות בהתאם למשקל שבו נולד התינוק ולאחוזון בו הוא נמצא. כמובן שאם התינוק לא עולה במשקל כמצופה כדאי להוועץ ברופא.

מידע נוסף ניתן למצוא למשל כאן

8. מתי תינוק מחייך

למעשה, תינוקות מחייכים כבר מהיום הראשון, אבל מדובר בחיוכים לא רצוניים אם כי מקסימים לא פחות. חיוך "אמיתי" מגיע לרוב לקראת 6 שבועות.

9. עצות להורים - במה משחקים עם התינוק?

תינוקות שרק נולדו וטרם יש להם יכולות כמו ישיבה או זחילה, עדיין יהנו מהאזנה לסיפורים, צפייה בתמונות צבעוניות ומשחק בצעצועי התפתחות שונים.

10. איזה צעצועים תינוק צריך

חוץ מספרים, כדאי שיהיו גם כמה צעצועים התפתחות איכותיים, כמו למשל:

 

כסא אוכל לתינוק

איך בוחרים כסא אוכל לתינוק שלב הטעימות הולך ומתקרב והגיע הזמן לבחור כסא אוכל לתינוק שלנו. גם כאן, כמו בכל מוצר אחר לתינוקות אנחנו רוצים

להמשך קריאה »

מברשת חשמלית לכל ילד

מברשת שיניים חשמלית לילדים מברשת שיניים חשמלית מייעלת את פעולת הצחצוח ואף הופכת אותה למהנה יותר עבור הילדים. כבר כמה שנים מתקיים המיזם מברשת חשמלית לכל

להמשך קריאה »

מתנה לגיל 4

יום ההולדת הולך ומתקרב. הגיע הזמן לבחור מתנה לגיל 4. גיל ארבע הוא פשוט נפלא והמשחק בגיל הזה כבר מאד מפותח ומגוון. ריכזנו כמה רעיונות למתנה לגיל הזה.

להמשך קריאה »