ליסטי – צעצועים, מתנות, טיפים

תוכנית לידה

פריט חשוב ברשימה לחדר הלידה, הוא תוכנית הלידה שלנו. תוכנית לידה היא בעצם תיאור של מהלך הלידה כמו שהיינו רוצים אותה. החל מההגעה לחדר הלידה ועד לשהייה במחלקת היולדות לאחר הלידה. את תוכנית הלידה כדאי למסור לצוות בעת ההגעה לבית החולים. אז מה צריכה להכיל תוכנית לידה? 

טרום הלידה

חשוב להגדיר מה סוג הלידה שאליה את שואפת להגיע. האם את יודעת מראש תעדיפי ללדת בסיוע אפידורל או משכך כאבים אחר, או שהשאיפה היא דווקא לידה המוגדרת לידה טבעית? בשני המקרים חשוב ליידע מראש את הצוות, כך שיוכלו לספק לך את החדר המתאים או אביזרים המתאימים ללידה טבעית, כמו כדור פיזיו, מוזיקה או מים.

מהלך הלידה הפעילה

כדאי לציין בפני הצוות את העדפותייך לגבי הלידה עצמה ושלבי סיום הלידה. כמובן, שמה שקריטי עבור בריאותך ובריאות התינוק הוא הכי חשוב ויש להקשיב לעצת הרופאים והמיילדות, אך ניתן להגיד מראש מה גישתך בנוגע לביצוע חתך במידת הצורך ולשאול על לידת וואקום.

מיד אחרי הלידה

שלב חשוב לאחר הלידה הוא מגע של התינוק עם האם. לכן, במידה ומתאפשר חשוב לציין שאת מעוניינת שיניחו עלייך את התינוק ושהוא ישאר איתך מרגע הלידה למשך כמה שעות. זה מצויין לביסוס ההנקה וגם לקשר עם התינוק. בנוסף, חשוב לציין האם את מעוניינת שיתחכו את חבל הטבור באופן מיידי, או יחכו על מנת להעביר לתינוק כמה שיותר דם מהשילייה. 

דבר נוסף שחשוב לציין הוא – במידה ובחרת להשתמש בשירות של חברה שמשמרת דם טבורי לעתיד, יש ליידע את הצוות מראש על התהליך והם ידאגו לכך.

עוד צד נוסף וחשוב הוא ליווי התינוק לאחר הלידה. לאחר הלידה, יש צורך ליילד את השילייה, לתפור במידת הצורך, להחליף בגדים וכמובן שגם תרצי לאכול ולשתות. בזמן הזה, התינוק יעבור שקילה, אמבטיה קצרה(עוד דבר שכדאי לציין בתוכנית הלידה, האם את מעוניינת בכך או לא) וכמובן חיסונים. מומלץ ליידע את הצוות אם תרצי שהמלווה שלך בלידה ילווה את התינוק בכל השלבים האלו – וכך לשמור על אפס הפרדה בין התינוק להורים.

שהייה במחלקת יולדות

עוד חלק מהותי בתוכנית הלידה הוא ההעדפה של ההורים באשר לזמן השהייה במחלקת יולדות. האם תרצו אפס הפרדה (התינוק שוהה איתכם בחדר בכל שעות היממה), או ביות גמיש, שמשמעותו היא שיש ליולדת אופציה להעביר את התינוק לתינוקיה בכל רגע שתרצה וכך לקבל זמן לנוח במידה ותצטרך. יש כמובן את האופציה לאפשר לתינוק לשהות רוב היום בתינוקיה וכך לאפשר לעצמך זמן לנוח ולהתאושש.

חשוב ביותר לציין גם האם תבחרי להניק או שתרצי שהתינוק יקבל תמ"ל.

תוכנית לידה ממוקדת

כדאי לכתוב את תוכנית הלידה בצורה ממוקדת וקצרה, כך שהצוות יוכל להתייחס למלואה ולא יפספס שום נקודה חשובה. אפשר להיעזר בדוגמא לתוכנית לידה של איכילוב לקבלת רעיון כללי.

ובכל זאת

לפעמים הלידה לא מתרחשת כמו שהיינו רוצים. לטובה ולרעה. לפעמים עשויה להתרחש לידה קצרה של שעה או שעתיים ולא יהיה זמן לאפידורל, מוזיקה או כל דבר אחר. מצד שני, לעתים קורים סיבוכים בלתי צפויים ולידה טבעית לא מתאפשרת. חשוב מאד לא להתאכזב ולזכור שתוכנית הלידה היא רק רעיון כללי ומה שחשוב הוא התוצאה הסופית, התינוק החדש.

עכשיו כשרשימת הלידה מוכנה, אפשר להתחיל לבחור מתנה לתינוק החדש.